Datum
Úterý 10. srpna
Sraz
v 16.00 před kostelem sv. Haštala na Haštalském náměstí
Průvodce
PaeDr. Jiřina Přibylová
Cena
150 Kč

Dnes nás čekají úžasné prostory Anežského kláštera, který patřil k nejvýznamnějším duchovním centrům středověké Prahy. Povíme si o osudech samotné zakladatelky kláštera svaté Anežky České a prohlédneme si vnitřní prostory komplexu kláštera – jedné z nejstarších a nejcennějších gotických staveb u nás.

Jen s předem zakoupenou vstupenkou

Datum
Středa 11. srpna
Sraz
v 15.00 před vchodem do Státní opery (Wilsonova 4)
Pořádá
CA Alena Krčálová
Cena
180 Kč

Prohlédneme si nedávno rekonstruovanou budovu Státní opery, která patří k nejvýznamnějším hudebním scénám v Evropě. Budova byla postavena z iniciativy pražských Němců, kteří realizaci stavby svěřili renomované vídeňské firmě Fellner und Helmer. Budova byla postavena v neorenesančním slohu. Barevnost interiéru je laděna do bílé, červené a zlaté . Původní opona se ztratila na konci II. Světové války, naštěstí se dochovala fotografie, podle které byla vytvořena zdařilá replika.

Datum
Úterý 17. srpna
Sraz
Ve 14.00 Praha – Hlavní nádraží, vestibul u vchodu do knihkupectví Kanzelzberger
Průvodce
Tomáš Bezouška
Cena
180 Kč

Do města, které bylo nedávno vyhlášeno nejlepším místem pro život, se vydáme po nedávno zprovozněné cyklostezce. Půjdeme trasou, kterou kdysi chodili řádoví bratři ze Sázavského kláštera do Prahy, a místy, kudy se vozilo kutnohorské stříbro. Cestou překročíme bod, přes nějž prochází 50. rovnoběžka severní šířky.

Z Vlastislavi přes Oltářík do Třebívlic

Datum
Středa 25. srpna
Sraz
v 7.30 Praha Hlavní nádraží, před vchodem do knihkupectví Luxor
Průvodce
Tomáš Bezouška
Cena
180 Kč

Další výlet po hradech Českého středohoří začneme v obci Vlastislav. Nedaleko od starého slovanského hradiště tu byl ve 14. století založen šlechtický hrad. Jeho vlastníky byla řada rodů, mezi těmi významnějšími to byli pánové ze Sulevic či Hrzánové z Harasova. V roce 1639 byl hrad zpustošen švédskými vojsky, Hrzánové si v jeho těsné blízkosti postavili barokní zámek. Do dnešních dnů se z hradu zachovala pouze věž bergfritového typu.

Datum
Sobota 28. srpna
Sraz
v 8.45 Praha Hlavní nádraží ve vestibulu u vchodu do knihkupectví Luxor, odjíždí se vlakem směr Benešov v 9.01 hod. Telefon na průvodce: 602 289 078
Průvodce
Tomáš Bezouška
Cena
180 Kč

Náš výlet začneme v Senohrabech, které se na začátku 20. století staly významným turistickým centrem. U vlakové stanice si ukážeme, kde stával hrad Ježov. Poté sejdeme do údolí potoku Mnichovka. Cestou se budeme kochat prvorepublikovými vilami.