Sobotka – Humprecht – Vesec – Trosky

Datum
Sobota 4. září
Odjezd
v 7.45 z ulice Ke Štvanici, ze stanice MHD, kde stával sloup se světovým časem
Průvodce
Tomáš Bezouška
650 Kč
Katalogové číslo:
Množství:

Nejprve navštívíme zámek Humprecht. Ten byl vystavěn jako lovecký zámeček a letní sídlo Jana Černína z Chudenic. Návrh vytvořil Carlo Lurago, ve stylu manýrismu, s prvky pozdní renezance a raného baroka. Po komentované prohlídce vystoupáme na ochoz, odkud jsou nádherné výhledy do krajiny.

Po prohlídce přejedeme do nedaleké vesničky Vesec. Ač mnozí z nás tam nikdy nebyli, tak prostředí obce zná téměř každý – z filmových pláten. Ve Vesci, českém Hollywoodu, se natáčely například filmy a pohádky – Jak dostat tatínka do polepšovny, Jára Cimrman ležící, spící, Přijela pouť, S čerty nejsou žerty… Vesec byl také vyhlášen památkovou rezervací lidové architektury. Tu tvoří soubor osmnácti – většinou roubených staveb, které představují usedlosti pojizerského roubeného domu.
Den zakončíme na zřícenině hradu Trosky. Gotický hrad, mezi dvěma čedičovými sopouchy, byl založen na konci 14. století. Hrad nechal vystavět Čeněk z Vartemberka, v letech 1414–1420 nejvyšší purkrabí Království českého. Hrad Trosky tvoří dvě věže se jmény Baba (47 m) a Panna (57 m). Opět si užijeme krásné výhledy do krajiny Českého ráje.