dvaadvacáté opakování zájezdu!!!

Datum
Sobota 13. února
Odjezd
v 7.45 z Florence, z ulice Ke Štvanici
Průvodce
Alena Krčálová
750 Kč
Katalogové číslo:
Množství:

Uděláme si výlet do Brna a tentokrát navštívíme interiéry dvou nejvýznamnějších vil. Jejich architektura, koncepce i výzdoba je naprosto odlišná, ale obě jsou krásné. Prohlédneme si vilu Tugendhat, díky které jsme se staly čtvrtou zemí na světě, která se může pyšnit stavbou moderní architektury zapsanou na seznamu UNESCO (po Brazílii, Nizozemsku a Belgii).

Plány navrhl v roce 1928 slavný architekt Ludwig Mies van der Rohe v souladu se svým životním mottem: „Bůh je v detailu“. Prohlédneme si velký technický okruh, v rámci kterého uvidíme skleněnou stěnu, zasouvací skleněnou tabuli, klimatizaci, legendární onyxovou stěnu, která vrhá do interiéru zvláštní světelné efekty podle toho, jak je nasvícená sluncem, elegantní nábytek, navržený přímo architektem M. van der Rohem a také na svou dobu unikátní technické zázemí vily. Okouzleni funkcionalismem se půjdeme ještě podívat do jedné nedávno zrestaurované kavárny, ze stejného období jako vila Tugendhat.
A to ještě není vše, v Brně si také prohlédneme vilu Dušana Jurkoviče – Slovenského architekta, návrháře nábytku a etnografa, který společně s Janem Kotěrou patří k nejvýznamnějším architektům, kteří působili v českých zemích na přelomu 19. a 20. století. Svoji vilu, navrženou v roce 1906 Jurkovič umístil do lesního svahu v dnešní brněnské městské části Žabovřesky. Vila byla zrekonstruována do podoby, která co nejvěrněji navozuje atmosféru doby, kdy zde žila Jurkovičova rodina. Původní hala je vybavena originálními kusy nábytku, dochovaly se ozdobné prvky oken, ostění, dveří a uměleckého kování. Vila byla vybavena obrazy, secesními lustry, soškami a dalšími zdobnými detaily, které byste ve vile Tugendhat marně hledali. Po prohlídce těchto tří objektů popojedeme do centra Brna, kde budete mít volno na návštěvu některé výstavy, nebo kavárny dle vašeho gusta.

Počítejte se vstupným do vily Tugendhat 400/250 a do Jurkovičovy vily 100/50