Datum
Středa 31. srpna
Odjezd
v 9.00 z ulice Ke Štvanici, od zastávky MHD směrem do centra
Průvodce
Alena Krčálová
700 Kč
Katalogové číslo:
Množství:

Opakování zájezdu z 24.8. 2022

Dnes opět navštívíme zajímavé zámecké pány – tedy přesněji paní a pána. Na zámku v Dubu u Prachatic žije hraběnka Jana Marie Battaglia se svým manželem – Jaroslavem Battagliou – rytířem Řádu božího hrobu. Ten r. 1998 přijal nabídku svého strýce a zdevastovaný zámek odkoupil.

Rod Battaglia pochází z Benátek a jeho historie spadá až do 17. století. V Čechách    vlastnili příslušníci rodu zámek Bratronice u Blatné, který proslavil cyklista Christián Battaglia, známý díky povídce Oty Pavla „Baroni na kolech“
Zámek Dub vystřídal celou řadu majitelů, mezi těm posledními byli například Daubkové z Litně (za Jiřího Daubka se r. 1931 provdala česká operní pěvkyně Jarmila Novotná). Zámek krátce vlastnila i rodina známého pražského podnikatele Františka Odkolka. Po r. 1948 byl zámek znárodněn a sloužil jako zemědělské učiliště s internátem.
Současní majitelé zámek opravují převážně vlastními silami a my se přesvědčíme, jak dobře se jim to daří. Zámkem nás osobně provedou majitelé, projdeme se i krásnou zámeckou zahradou.
Na zámku ani ve vesnici není možnost občerstvení, vezměte si proto svačinku. Na kávu a něco na zub se ale zastavíme na zpáteční cestě v Písku.