Datum
Středa 17. srpna
Odjezd
v 7.30 z ulice Ke Štvanici, od zastávky MHD směrem do centra
Průvodce
Alena Krčálová
Vyprodáno

Nejprve navštívíme barokní areál ve Vraclavi. R. 1108 zde došlo k vyvraždění mocného rodu Vršovců, který stál v cestě Přemyslovcům v ovládnutí celé země, podobně jako Slavníkovci, se kterými se Přemyslovci vypořádali na Libici. Místo bylo odedávna vyhledáváno pro údajně zázračný, léčivý pramen. Nejprve tu vyrostl gotický kostel, později přestavěn do dnešní barokní podoby. V interiéru kostela sv. Mikuláše byly umístěny vzácné, barokní, dřevěné sochy z křížové cesty z Králík do Hedče. Součástí areálu je i zázračná studánka, areál bývalých lázní a poustevna.

Další naše cesta povede do Vysokého Mýta – jednoho z našich nejstarších a nejlépe dochovaných historických měst. Ukážeme si nejvýznamnější památky a po přestávce na oběd nás čeká prohlídka mimořádně hodnotné památky – gotického kostela sv. Vavřince, kde mimo jiné uvidíme největší obraz od Petra Brandla.

V odpoledních hodinách se půjdeme podívat do muzea Českého karosářství, kde si připomeneme geniálního designéra automobilových karoserií Josefa Sodomku. Mezi zákazníky jeho továrny patřil např. Jan Werich, hrabě Adolf Schvarzenberg, podnikatel Baťa nebo Hana Benešová. Přestože osud majitele továrny byl smutný, jeho továrna ve Vysokém Mýtě žije dál. Vyrábí se zde autobusy zn. IVECO. Přestože by se mohlo zdát, že muzeum je díky svému zaměření určeno spíše pánům, ujišťuji, že i dámy se zde rozhodně nudit nebudou.