Datum
Sobota 20. května
Odjezd
v 9.00 z ulice Ke Štvanici, jako obvykle ze zastávky MHD směrem do centra
Průvodce
Alena Krčálová
600 Kč
Katalogové číslo:
Množství:

Dnes se vydáme na zámek Stránov, na jehož místě stávala gotická tvrz, později hrad, ještě později renesanční zámek a od 19. století romantický, neogotický skvost, postavený podle návrhu architekta Josefa Schulze. Po celé řadě majitelů zvučných jmen koupil zámek v roce 1917 prezident Škodových závodů a senátor parlamentu Josef Šimonek. Šimonkové na Stránově žili až do znárodnění v roce 1950. Poté zde byly provedeny necitlivé úpravy pro potřeby dětského domova. V sousedství zámku fungovalo JZD.

Zámek byl v roce 2003 rodině Šimonkových vrácen a stavba znovu získává původní lesk. My si postupně prohlédneme sál s gotickou kaplí, opravené interiéry s replikami historického nábytku (původní se nedochoval) a také výstavu historických panenek a kočárků. Projdeme se po renesančních arkádách a vystoupáme až na vrchol gotické věže s krásným výhledem do kraje.
Nahlédneme také do zrekonstruovaného zámeckého kostela sv. Václava, který byl po hospodaření JZD zcela zdevastován. Otevřena bude i zámecká kavárna, kde si budete moci dát občerstvení.

Vstupné: 120/80 ( snížené vstupné pro seniory 65+)