Datum
Sobota 13. května
Odjezd
v 9.00 z ulice Ke Štvanici, jako obvykle ze zastávky MHD směrem do centra
Průvodce
Alena Krčálová
650 Kč
Katalogové číslo:
Množství:

Dnes se vydáme na Nymbursko, do městyse Křinec, kde se nachází stejnojmenný zámek. Je dobře utajený, tak o něm málokdo ví. Je to škoda, protože jeho historie je velmi zajímavá.

Postupně ho vlastnili Morzínové, poté důstojník Jakub Wimmer a do roku 1945 rodina německého bankéře Bethmanna. Jako němečtí občané, museli Bethmannovi po r. 1945 odejít a vzápětí byl zámek místními obyvateli vyrabován. Následovaly pro zámek těžké roky, kdy na zámku „hospodařil“ stát, a tak zámek sloužil pro potřeby státního statku, fungovala tu pekárna a později škola. V 70 letech byl v zámku zřízen depozitář Národního muzea. Došlo tu ale k velké krádeži cenností a tak Národní muzeum přestalo zámek využívat a nabídlo ho k prodeji. Ve zdevastovaném stavu ho koupil před 24 lety současný majitel a postupně ho dává do pořádku. Těšit se můžete na krásné modré salonky, zámeckou kapli, jídelnu a pokoje zařízené v prvorepublikovém stylu. V areálu funguje také zámecká kavárna s výbornou kávou a zákusky.
Na zpáteční cestě se ještě zastavíme na lázeňské kolonádě v Poděbradech a vychutnáme si poklidnou atmosféru tohoto krásného polabského města.

Vstupné na zámek Křinec: 80 Kč