Datum
Sobota 25. května
Odjezd
v 8.00 hodin z ulice Ke Štvanici
Průvodce
Tomáš Bezouška
650 Kč
Katalogové číslo:
Množství:

Výlet začneme v Ladově kraji, na hvězdárně v Ondřejově. Tu začal na konci 19. století stavět továrník Josef Frič. Navštívíme historické secesní kopule hvězdárny, muzeum s přístroji a měřidly z dílny bratří Fričů a projdeme se rozhlehlým parkem, ve kterém právě pokvetou rododendrony. Prohlídku zakončíme u dvoumetrového dalekohledu, který je největším dalekohledem v České republice.

Po návštěvě hvězdárny se autobusem vydáme na protější kopec, kde navštívíme běžně nepřístupný Komorní hrádek. Tento původně renesanční zámek prošel během 18. století barokní přestavbou, často měnil majitele a nyní je v majetku Ministerstva obrany, které zde má své vzdělávací středisko. Prohlédneme si zdejší reprezentační prostory s obnovenými renesančními malbami a barokní kapli.
Po obědě se vydáme na Sedlčansko, do Vrchotových Janovic. Ve zdejším parku si připomeneme osobnost české šlechtičny Sidonie Nádherné, která se na zdejším zámku narodila. Prohlédneme si také expozici českého zvonařství. Budeme obdivovat mistrovská díla dávných zvonařů – zvony z věží kostelů, vzácné křtitelnice, klepadla či oltářní zvonky. Prohlídku doprovází zvuky zvonů, zvonkoher a dobová hudba.