Datum
Sobota 22. června
Odjezd
v 6.45 z ulice Ke Štvanici
Průvodce
Tomáš Bezouška
680 Kč
Katalogové číslo:
Množství:

Naší první zastávkou bude klášter Nová Říše, který byl založen již na počátku 13. století pro Panny sv. Norberta. Na prohlídkové trase navštívíme prelaturu, hudební sál, sály osobností i klášterní knihovnu, ve které je uchováváno více než 20 tisíc knižních svazků. Poté se vydáme téměř až k rakouským hranicím, kde se projdeme kolem řeky Dyje a povíme si o životě Jana Jiřího Grasela, který na počátku 19. století, děsil zdejší kraj přepadáváním a loupežemi. Zde také budeme mít možnost si zakoupit domácí výrobky (marmelády, med, zavařeniny) v místním obchůdku.

Odpoledne strávíme v kraji zvaném Česká Kanada. Navštívíme hrad Landštejn, který byl vybudován Přemyslovci na počátku 13. století. Hlavním úkolem hradu bylo střežit zemskou stezku a část hranice mezi českými zeměmi a Rakouskem. Mohutná hraniční pevnost s románským jádrem patří mezi nejrozsáhlejší a nejlépe zachovalé hradní zříceniny u nás.
Po návštěvě hradu se svezeme úzkorozchodnou železnicí ze stanice Kunžak do Nové Bystřice. Budeme projíždět hlubokými lesy České Kanady a pojedeme také přes zastávku Kaproun, ve které byl v noci z 28. na 29. června 1900 vyloučen z vlaku český velikán Jára Cimrman, poté, co se neprokázal platnou jízdenkou.