Datum
Středa 4. září
Sraz
v 16.00 před vchodem do zámku
Průvodce
Alena Krčálová
Cena
130 Kč

Stranou turistického ruchu, na místě bývalých vinic stojí barokní klenot, který rozhodně stojí za návštěvu. Objednavatelem stavby byl Václav Vojtěch ze Šternberka, známý mimo jiné z Jiráskova románu Psohlavci, kdy jako předseda soudního tribunálu měl rozhodnout spor Chodů proti vrchnosti. Titulů během život nasbíral mnohem více a tak si mohl dovolit postavit zámek, který se stal symbolem dokonalého propojení krajiny, panského sídla a velkolepé zahrady.

Datum
Středa 11. září
Sraz
v 16.30 v průjezdu Vrtbovského paláce (Karmelitská 25)
Průvodce
Anna Tkáčová
Cena
150 Kč

Nejprve si povíme pár slov o barokních zahradách, o významu a stavitelích této konkrétní zahrady a také něco o jejím zakladateli – Janu Josefovi hraběti z Vrtby, nejvyšším purkrabím Pražského hradu.

Jen s předem zakoupenou vstupenkou

Datum
Sobota 14. září
Sraz
ve 14.00 na autobusové zastávce ve Štěchovicích. Autobus do Štěchovic odjíždí ve 12.35 a 13.05 ze Smíchovského nádraží, cesta trvá ca 40 minut
Průvodce
Alena Krčálová
Cena
150 Kč

Vydáme se do Štěchovic, které máme díky Vltavě spojené s lodní dopravou a u říčky Kocáby, která se ve Štěchovicích do Vltavy vlévá, nejeden tramp zavzpomíná... v krásné přírodě tu bývala řada trampských osad. Některé z nich se dochovaly dodnes, například legendární Ztracenka. My si ale tentokrát prohlédneme jinou zajímavost – Štěchovickou přehradu.

Datum
Neděle 15. září
Sraz
v 8.30 na Hlavním nádraží pod odjezdovými tabulemi ve spodní části vstupní haly, u knihkupectví Neoluxor
Cena
190 Kč

Budeč je místem, kde mohla stát Praha! Naši vycházku začneme projížďkou vlakem po pražském Semmeringu. Tato železniční trať byla vybudována v roce 1872, jako součást Buštěhradské dráhy, a vede nad Prokopským a Dalejským údolím. Z vlaku jsou jedinečné výhledy na Prahu!

Jen s předem zakoupenou vstupenkou

Datum
Pondělí 16. září
Sraz
v 15.00 před vchodem do kostela Panny Marie pod řetězěm v Lázeňské ulici
Průvodce
Alena Krčálová
Cena
150 Kč

 Nejprve si prohlédneme kostel Panny Marie pod řetězem. Kostel býval středem opevněného útvaru řádu johanitů – maltézských rytířů na strategicky výhodném místě v blízkosti Juditina mostu. Tuto první johanitskou komendu na našem území založil král Vladislav II. v roce 1169. Dnešní podobu získal kostel při barokní přestavbě v letech 1640­-60 podle projektu C. Luraga.